Annonskampanj för Akademibokhandeln: Guldmedalj till nybörjarläsare

Barn som just lärt sig läsa behöver massor av övning för att få flyt i läsningen. Akademibokhandeln lanserade Läsborgarmärket för att uppmuntra nybörjarläsarna att fortsätta öva.

Detail Produktionsbyrå fick uppdraget att ta fram en annonskampanj för Läsborgarmärket med föräldrar som målgrupp. Och vilka är bättre lämpade att berätta om märket än dem som just tagit det? Vi intervjuade barn som nyligen tagit Läsborgarmärket. Här ser du resultatet av den första intervjun, som är första delen i annonskampanjen.

case image

Flera projekt i samma kategori

Bris idolkortskampanj


Detail Produktionsbyrå fick äran att ta fram Bris idolkortskampanj – en återkommande kampanj med nya idoler varje år sedan 1997.

Cashback-kampanjer för Nikon


Detail har tagit fram allt kampanjmaterial till Nikons cashback-kampanjer i Sverige, Norge, Finland och de baltiska länderna.

Broschyr och film för Länsstyrelsen


Detail Produktionsbyrå vann en upphandling och fick uppgiften att ta fram en broschyr samt filmidé till Stockholms nya innovationsstrategi.

Skyltar och broschyr för Akademibokhandelns pennor


Akademibokhandeln ville lyfta pennsortimentet i sina butiker, och Detail Produktionsbyrå fick i uppgift att ta fram butiksskyltar och en broschyr som guidar kunderna genom sortimentet.

Kontakta oss!

Telefon: 08-588 82 550 • E-post: info@detailproduktion.se • Adress: Medborgarplatsen 4, 6 tr, 118 26 Stockholm

Ska vi kontakta dig?